Ako zlepšiť Wi-Fi signál

Zverejnil admin 13/01/2016 0 Komentáre

V dnešnom čase keď každý má smartfón, tablet alebo notebook sú kladené vyššie nároky na wi-fi pripojenie. Ak ste aj vy narazili na problém s wifi signálom alebo len potrebujete rozšíriť vašu sieť aj na miesto kde nemáte signál ani kábel je tento článok určený práve pre vás.

Na začiatok je potrebné povedať že Wi-Fi signál sa väčšinou dostane cez 2 steny (širka cca 40cm). V prípade 3. steny už dochádza k výraznému úbytku kvality signálu hlavne na strane klientských zariadení a internet už vypadáva prípadne nefunguje vôbec. Častým omylom ludí je kúpa čo najsilnejšieho a najdrahšieho routra s vidinou vyriešenia problému. Je potrebné povedať že kvalitný router ja základ stabilného a dobrého pripojenia k internetu avšak tiež má len obmedzený dosah a silu signálu (na SVK max 100mW podla nariadenia TÚSR). Rozdiel medzi kvalitným a nekvalitným routrom býva zväčša 30%. Drahší router má hlavne výkonnejši mikroprocesor a väčšiu pamäť RAM vďaka čomu dokáže obslúžiť viac pripojených klientov a ani pri väčšej záťaži nezamrzne a stíha stabilne dodávať dáta/signál/pakety (nazvať to môžeme ako chceme). Ako základný router odporúčame tieto 2 modely ktoré získali vela ocenení a patria k najlepším v pomere cena/výkon a za danú cenu len velmi ťažko kúpite niečo lepšie:

                      TP LINK TL-WR940N (100Mbit switch)                              TP LINK TL-WR1043ND (Gigabit switch)

 

Viac o routroch a ich nastaveniach si povieme v inom článku. 100Mbit je vhodný pre siete kde predpokladáme max. rýchlosť 12,5MB/s. Ak vo vašej sieti streamujete Full HD video alebo máte NAS server prípadne prenášate velké objemy dát medzi počítačmi tak vhodnejší bude router s Gigabit Switchom.

Ak potrebujete wifi signál alebo sieť dostať do 2. alebo 3. miestnosti, prípadne na poschodie:

1. Natiahnete nový kábel od routra až po miesto kde chcete umiestniť nový zdroj signálu (ďalší router)

2.  Ak nemôžete alebo nechcete ťahať kábel môžete použiť velmi populárne riešenie "Wi-Fi zosilovač" alebo extender.

Je potrebné aby bol extender umiestnený na miesto kde ešte signál je t.j. ak sa na danom mieste pripojíme na wi-fil, stránky musia byť načítavané plnou rýchlosťou. Ideálne je použiť stránku speedtest.net a preveriť rýchlosť na danom mieste. Ak je rýchlosť pripojenia vyhovujúca tak na danom mieste môže byť extender umiestnený. Je možné spárovať aj viac extenderov avšak neodporúčame párovať ich medzi sebou  - pripojenie sa môže stať nestabilné a pomalé.

 

3. Ak je oblasť ktorú chceme pokryť wi-fi signálom príliš vzdialená od routra alebo hrúbka stien neumožňuje efektívny prenos k wi-fi extenderu, je vhodné použiť Power-Line adaptéry. Je to vlastne internet cez elektrické zásuvky. Táto technológia funguje v rámci 1 domu alebo bytu. Prenos je závislý od kvality elektrických vodičov, uzlov v sieti a tiež vzdialenosti adaptérov od seba.

 

 internet --- 1. power-line je zapojený do routra --- 2. powerline sa zapojí do zásuvky na miesto kde chceme wi-fi

 

 

Komentár